Çeşitlilikle gelen yine geliyor

Turizm bölgeleri bayramda yoğunluk yaşıyor. Bu sene turizmde rekor bekleniyor. Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile sohbetimde Türkiye’nin süper lige çıktığını ve ilk 5’e girdiğini dile getirmiş “liderlik için mücadele ediyoruz” vurgusu yapmıştı. Türkiye’yi aranan ülke seviyelerine çıkaranlar ise turizmdeki çeşitlilik ve hizmet kalitesi.

Bu konuları turizmcilere de sorarak görüşlerini aldım. Kuşadası Unique Lifestyle Hotel Genel Müdürü Hasan Polat turizmde çeşitliliğin çok önemli olduğunu belirterek, “sepete çok şey koymak lazım. Tek pazarla da olmaz. Hizmet kalitemizle öndeyiz. Turizmde çeşitlilikle gelen yine geliyor” diyor.

Her yaşın beklentisi farklı

Otellerin bir segmente oynaması halinde zarar edeceğini belirten Polat, “sadece deniz, kum, güneş derseniz onu 90 güne sığdırırsınız. Turizm sadece bu değil. Her yaşın, her ülkenin seyahat dönemleri farklı, eğlence anlayışları ve beklentileri farklı. Biz turizmciler 21 sektörü destekliyoruz. Turizm dış ticaret açığının kapanmasına da büyük katkı sağlıyor” diyor.

Kuşadası’nda Efes başta olmak üzere tarihi yerler olduğunu dile getiren Polat şunları söyledi:

“Sadece havayı satmak olmaz, onu her yer yapabilir. Ayrıca yöresel değerlerle de öne çıkmak gerekiyor. Biz incir, zeytin gibi ürünleri de öne çıkarıyoruz. Bizim için Yunan adalarına yakınlık da pozitif etken. 12 ay açık olmak da çok önemli. Kongre merkezleri de hareketlilik sağlıyor. Bunlar çeşitliliği getiriyor. Önemli olan misafirlerin ihtiyaçlarına hizmet ve çeşitlilikle cevap verebilmek. Rekabet böyle yapılır.”

İngiliz, Alman, Çin, Japon

Bölgeye İngiltere’den, Rusya’dan, Arap ülkelerinden, Çin ve Japonya’dan gelenlerin çok olduğunu belirten Polat, “alışveriş için gelenler de var. İş dönüp dolaşıp çeşitliliğe ve kaliteye geliyor. Tek tip turizmden vazgeçmemiz lazım. Sadece güneşe, denize odaklanmayacağız. Bu ülkenin çok güzellikleri var. Yeni ürünler ekleyerek gelenleri artırabiliriz. Bu sene turizmde rakamlar iyi gidiyor. Gelecek misafirlerimizin sayısında yüzde 30 artış var. Biz fiyat odaklı değil kalite odaklı yaklaşıyoruz. Ürünümüzü bilinir yapıp deneyimleyen insanların tavsiyeleri o kanaldan gelenleri artırıyoruz. Yani gelen yine geliyor. Dostlarını, çevresini, şirket arkadaşlarını da getiriyor” diyor.

Dış pazar artıyor

Unique Lifestyle Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Kağan Yurdakan ise “Genelde dış pazarda bir artış var. Katıldığımız fuarların da bunda çok olumlu etkileri oldu. Bu sezon pandemiden önceyi hedef alıyoruz. Turist sayısının 2019 yılını geçeceğini düşünüyoruz” diyor.

İngiltere ve Almanya’ya yönelik yeni sefer ve hatlar açıldığını vurgulayan Yurdakan şunları söyledi:

“Kuşadası’nda ana pazar İngiltere ve Almanya. Bu iki ülkeyi Bulgaristan ve Romanya takip ediyor. Rusya her zaman ilk beşe giriyor. Polonya’dan geçen yıl iyi sayıda turist aldık. Bölgeyi çok seviyorlar, yeni keşfediyorlar. İngiliz misafirlerimiz ortalama 10 gün kalıyor. Kuşadası, aynı zamanda Türkiye’nin en önemli kültür turizmi merkezlerinden biri. Efes antik kentine yakınlığımız dolayısıyla Japonya’dan, Çin’den, dünyanın 100’e yakın ülkesinden misafir ağırlıyoruz.”

Bazıları dinlenmek bazıları eğlenmek istiyor, bazıları tarihi gezmek, bazıları deniz-güneş, bazıları kaliteli hizmet. Bunların hepsi Türkiye’de var. Bu nedenle gelen yine geliyor ve gelecek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir