Önlem Almadan Dışarı Çıkmayın!

Muğla’nın dünyaca ünlü turistik ilçesi Bodrum, rekor sıcaklıklarla boğuşuyor. Hava sıcaklığı 40 dereceye, havadaki nem oranı ise yüzde 40 seviyesine ulaştı. Su sıcaklığı ise 23 derecelerde seyrediyor. Bu sıcak ve nemli havada bunalan yerli ve yabancı turistler denize girerek serinliyor.

SICAKLIKTA REKORLAR KIRILIYOR

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden (MSKÜ) Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, hava sıcaklıklarının 2024 yılında rekorlar kırdığını belirterek, “2023 yılında, 1951-1980 referans dönemine göre 1, 2 derecelik bir artışla kayıtlardaki en sıcak yılı yaşamıştık. 2024 yılının da benzer neticelerle rekorla tamamlanmasını bekliyoruz. 2024 ocak ayı kayıtlardaki en sıcak ocak ayı olarak yerini almıştı. Şubat, mart ve nisan ayı da kayıtlardaki en sıcak aylar olarak yerini aldı. Mayıs ve haziran ayının sonuçlarının benzer çıkmasını bekliyoruz. Haziran ayının ilk haftasında ülke genelinde 40 derecelerin üzerinde sıcaklık söz konusu. Kıyı bölgelerimizde anlık olarak 45-46 derecelere varan sıcaklık değerlerini hissediyoruz” dedi.

ÖNLEM ALMADAN DIŞARI ÇIKMAYIN!

Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, yüksek sıcaklıkların insan sağlığı ve su kaynakları üzerinde doğrudan ve dolaylı etkileri olacağını belirterek, özellikle hastaların, yaşlıların ve dezavantajlı grupların dışarı çıkarken gerekli tedbirleri almaları ve mümkünse güneşin tepede olduğu dönemde dışarı çıkmamaları gerektiğini vurguladı.

Bodrum’da sıcak havadan bunalanlar denize girerek serinliyor. Denizden çıkan turistler şemsiyelerin altında şezlonglarında dinlenerek, kitap okuyarak vakit geçirdi. Bazı turistler ise kentin işlek cadde ve sokaklarında yürüyüş yapmayı tercih etti. Başta Kumbahçe Paşatarlası plajları olmak üzere Gümbet, Bitez, Ortakent, Turgutreis, Yalıkavak ve Türkbükü sahillerinde yoğunluk yaşandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir